Halkla İlişkiler Ne Demektir?

Halkla ilişkiler dediğimizde halkla ilişki içerisinde olmayı anlayan bir kitle oluşturuldu yıllarca ülkemizde. Markalarımız halkla ilişkileri yanlış anlamış ve müşteri ilişkileri olarak kullanmıştır. Bir hipermarkette gittiğinizde ürünle ilgili sorunum var dediğiniz takdirde direkt olarak halkla ilişkiler masasına yönlendirilirsiniz, gerçekten halkla ilişkiler ürünle alakalı sorunları yenisiyle değiştirmek için mi vardır? Halkla ilişkiler bir yönetim ve organizasyon fonksiyonudur, iletişim karması içerisinde algısal olguları yönetmekteki en önemli unsurdur.Halkla ilişkiler kimi zaman en üst basamaktaki kişiden aldığı direktifleri alt kademelere iletir, kimi zaman organizasyon yapar, kimi zaman yaşanılan sorunları kısa zamanda etkili çözmek için çalışır yani kriz yönetimi yapar. Evet, kesinlikle halkla ilişkiler insan ilişkileriyle alakalı bir meslektir ama kesinlikle müşteri ilişkileri değildir.

Halkla ilişkiler insanları kandırmadan onlara şirin gözükmek için yapılır. Yapılan çalışmalar sonucunda iyi niyet oluşturulması beklenir bu da demek değildir ki hayır işi. Halkla ilişkiler diğer dallarla çok karıştırılır halbuki ince çizgilerle ayrılır onlardan. Halkla ilişkiler; akıl karıştıran ama doğru kullanıldığı zaman üzerinden yıllarda geçse etkisi büyük olan faaliyetler bütünüdür.

Markalarımızın yeni yeni önemini anladığı iletişim faaliyetlerinde halkla ilişkiler çalışmalarını doğru, etkili ve hızlı yapmaları temmenisiyle.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.